Nögestee

Mahe, looduslik, vitamiini- ja mineraalainete rikas

KÕRVENÕGES

Mitmeaastane kõrvenõges (Urtica dioica)  sisaldab palju rauda ja C-vitamiini ning sisaldab A-, B-, E- ja K-vitamiine. Rauda on selles mitu korda rohkem kui spinatis. Nõges on ka kiudpomm, kuivatatud leht sisaldab 25% kiudaineid. Räni on taimes 60 korda rohkem kui salatis. C-vitamiin säilib kõige paremini kuivatatud nõgeses, kaltsium isegi keetmisel.

Vanad inimesed usuvad ka nõgese tervist edendavasse toimesse. Seda on mitmel viisil kasutatud mitmesuguste haiguste ja haiguste korral. Tuntuimad kasutusalad on kuseprobleemide ravimisel, neerufunktsiooni parandamisel, aneemia ravis ning vererõhu ja veresuhkru alandamisel. Nõgest on kasutatud ka füsioterapeutilise ravina vedeliku eemaldamiseks ja põletiku kontrollimiseks.

 

"Nõges suurendab hemoglobiini ja punaste vereliblede hulka, kiirendab naha pindmist vereringet ja parandab üldiselt vereringet. Nõges kitsendab ja laiendab veresooni, suurendab uriini, higi ja sapi sekretsiooni, soodustab seedenäärmete toimimist, peatab verejooksu, eemaldab lima, eemaldab ja lagundab kusihapet ning ergutab maksa. Lisaks rahustab see närvsüsteemi ja leevendab valu. Nõges tõmbab põie ja limaskestad kokku ning normaliseerib soolestiku tööd. Nõges suurendab vastupanuvõimet ja immuunsust. Talvised varud võivad ära hoida suvise heinapalaviku ja allergiate tekkimise.

Nõges vähendab turset ja heinapalavikku ning leevendab köha, nohu, bronhiiti ning vereringe ja vererõhu probleeme. See tugevdab veresooni, ravib selgüdi ning leevendab seede-, maksa-, sapi- ja sooleprobleeme.

Nõges hoiab ära kõhukinnisuse, alandab veresuhkrut, avaldab soodsat mõju mao- ja kaksteistsõrmiksoole haavanditele, hemorroididele, menstruaaltsükli krampidele ja reumaatilistele vaevustele nagu podagra, ishias ja nõiapähkel."

Allikas:   http://terveydenhoitouutiset.fi

NÖGESETEE

Tee jaoks kogume kõrvenõgese (Urtica dioica)   lehti suve esimesel poolel. Kuivatame noored nõgesed ja lisame nendele kuuma vee ning filtreerime joogi pudelitesse. Teed on väga kasulik kohe kevadel jooma hakata, sest see turgutab talvest räsinud organismi ja annab tagasi kaotatud energia. Joo pudelitäis lonksudena päeva jooksul.

Nõgeseteel on palju häid toimeid: see puhastab verd mürkainetest ja korrastab ainevahetust. Samuti on ta üld tugevdava toimega ja annab mitmeid vajalikke vitamiine. Tee toob tagasi kadunud söögiisu. Nõgese tarvitamisel peab aga teadma, et üle paari nädala järjest ei tohiks seda teha. 

Nõgesetee ei sobi neile, kel on neeru- või südamepuudulikkus, see võib ärritada magu ning tekitada naha kuumamist ja paistetusi.

Nõgeselehtede keedist saab aga kasutada ka välispidiselt, näiteks reumavalude korral. Nõgeseekstrakti lisatakse ka šampoonidele.